środa, 13 kwietnia 2016

KONFRONTY / marzec / Stany skupienia / MAGDA FOKT

MARZEC 2016: Magda Fokt / Stany skupienia

Wydarzenie towarzyszące: Pokaz filmów krótkometrażowych


MAGDA FOKT
STANY SKUPIENIA

Magda Fokt w swej twórczości konsekwentnie czerpie inspiracje z prostych elementów natury: rytmicznie układających się kamieni, paralelnych odbić wody, transparentności powietrza. Tytułowe „Stany skupienia” to oczywiste odniesienie do substancjalności powtarzających się w pracach motywów i próba ich formalnego zobrazowania przy użyciu, traktowanego przez artystkę w sposób niezwykle eksperymentalny, warsztatu malarskiego.
Twórcza obserwacja nie ogranicza się jednak w tym wypadku jedynie do syntetycznego przetworzenia zawidzianego świata.
Jest przede wszystkim refleksją na temat mechanizmów rządzących naturą postrzeganą tu nie tyle w aspekcie przyrodniczym, co antropocentrycznym. „Stany skupienia” to cykl obrazów pokazujący pewnego rodzaju codzienny ogląd świata, którego najistotniejszą cechą jest jego jednorazowość wynikająca ze stałej zmiany podmiotów biorących udział w procesie obserwacji. Modułowo potraktowane prace układają się w niestabilne szeregi, których konfiguracja zależna jest od wielu zmiennych. Jedną z najważniejszych jest sam obserwator za każdym razem odmiennie porządkujący moduły konstruowanego obrazu.
Magda Fokt w swoich pracach dokonuje artystycznej rejestracji procesu zmian stając się ich naocznym świadkiem.
W tym samym momencie obraz staje się świadectwem ulotności trwania wszystkiego, co otacza nas wokół, nie wyłączając w tym nas samych.

Maria Piątek
Kurator wystawyBrak komentarzy:

Prześlij komentarz