piątek, 29 kwietnia 2016

KONFRONTY / maj / Dreams / ALEK SLON


Kolejne spotkanie z Festiwalem Sztuki KONFRONTY

W maju zapraszamy do Kamienicy Artystycznej na wystawę multimedialną Alka Slona - DREAMS

START: 14 maja 2016 o godz. 18.00



ALEK SLON
DREAMS

Dreams to projekt dotykający tematu równoległości bytów rzeczywistych i tych jedynie wyobrażonych, a także potencjalnego przechodzenia jednych w drugie. To stworzone przez artystę wyizolowane miejsce służące komunikacji między snem a jawą.
Alek Slon umieszczając widza w tekturowym pudełku izolującym go od bieżącej realności prowokuje przenoszenie się naszych myśli w świat wyobrażeń nieoczywistych, marzeń sennych. Również dla samego artysty ów specyficzny „magic box” staje się pasem swoistej translokacji. Publiczność podążając za autorem projektu może mu w tej niezwykłej podróży towarzyszyć, ale może też odbyć podróż własną - równoległą do tej, której strzępki artysta uwiecznia w zapisach filmowych. Widz odnajdując w pracy artysty czy też raczej w sobie samym kanały łączące go z tytułowymi „dreams” uaktywnia ukryte potencjały działania, bycia, urzeczywistniania.
Maria Piątek
Kurator wystawy

Wystawa trwa do 4 czerwca 2016

Wstęp wolny 

Wystawa realizowana w ramach Festiwalu Sztuki Konfronty współfinansowanego przez Miasto Stołeczne Warszawa. 

Wystawę można oglądać po uprzednim umówieniu się na fb Kamienica Artystyczna Ta3 lub pod adresem mailowym frontsztuki@gmail.com

czwartek, 14 kwietnia 2016

KONFRONTY / kwiecień / Strefy i terytoria / AGNIESZKA ZAWISZA

Zapraszamy do naszej galerii na wernisaż:

 27 kwietnia 2016 o godz. 18.00

AGNIESZKA ZAWISZA / STREFY I TERYTORIA
Kamienica Artystyczna Ta3 / Warszawa Ochota / Tarczyńska 3

Wystawa trwa do 6 maja 2016. Można ją oglądać w Galerii Ta3 po wcześniejszym umówieniu się na profilu fb Kamienica Artystyczna Ta3 lub pod adresem mailowym frontsztuki@gmail.com





AGNIESZKA ZAWISZA
STREFY I TERYTORIA

Prace Agnieszki Zawiszy to rodzaj oswajania świata dokonany poprzez przetłumaczenie go na język obrazu. Artystka szukając powiązań między tym, co jest w jej życiu zewnętrzną rzeczywistością, a tym, co wewnętrznym jej odbiorem, tworzy rodzaj mapy ułatwiającej komunikację jednego obszaru z drugim. Raz odkryte terytorium artystka oznacza przy pomocy punktów, linii tworząc swoistą legendę obrazu/mapy. Dzięki temu kolejne strefy jej działania stają się integralną częścią całości. Powstaje sieć zależności między sztuką a codziennością.
Punktem wyjścia pracy jest zwykle fragment zdjęcia dokumentującego miejsce czy wydarzenie bliskie autorce. To pierwsza faza pracy nad obrazem, pierwsza inspiracja - konieczna, aby proces tworzenia mógł się rozpocząć. Następne fazy powstawania obrazu to przekształcanie jednostkowego, prywatnego artefaktu w swego rodzaju grę planów wizualnych.
Artystka budując obraz w kolejno nakładanych wartstwach pogłębia lub czasem zupełnie zmienia poprzednie jego działanie. Procesowi tworzenia towarzyszy pewna znacząca zmiana perspektywy odbierania dzieła. Przedstawiony fragment fotografii przestaje być jedynie rejestracją rzeczywistości, a staje się narzędziem malarskim, częścią języka sztuki, zaczyna funkcjonować jako znak abstrakcyjny. Dla podkreślenia tak przeprowadzanej zmiany artystka często wprowadza w obręb obrazu abstrakcyjne elementy geometryczne. Przy czym rzeczywistość i jej geometryczne zinterpretowanie przenikają się w pracach Agnieszki Zawiszy w sposób niezwykle naturalny tworząc świat spójny, o silnie zarysowanej konstrukcji, świat, w którym obok siebie na równych prawach funkcjonują przedstawienia fragmentów pejzażu i elementy języka czystej abstrakcji.

Maria Piątek
Kurator wystawy


Projekt Festiwal Sztuki KONFRONTY jest współfinansowany przez Miasto Stołeczne Warszawa

środa, 13 kwietnia 2016

KONFRONTY - Pokaz filmów krótkometrażowych w Kamienicy Artystycznej Ta3

Filmy prezentowane w ramach Festiwalu Sztuki Konfronty: 

STUDIUM POSTACI, reż. Rafał Makolądra
MOJA JASKÓŁKA, reż. Agnieszka Korycka
OŻYW MNIE, reż. Aleksandra Kuśmierska
KOPCIUSZEK, reż. Magdalena Sienicka
KOBIETY W MĘSKIM ŚWIECIE, reż. Magdalena Sienicka
KEMPING, Krzysztof Jankowski
AMROF, reż. Magdalena Karkiewicz







KONFRONTY / marzec / Stany skupienia / MAGDA FOKT

MARZEC 2016: Magda Fokt / Stany skupienia

Wydarzenie towarzyszące: Pokaz filmów krótkometrażowych


MAGDA FOKT
STANY SKUPIENIA

Magda Fokt w swej twórczości konsekwentnie czerpie inspiracje z prostych elementów natury: rytmicznie układających się kamieni, paralelnych odbić wody, transparentności powietrza. Tytułowe „Stany skupienia” to oczywiste odniesienie do substancjalności powtarzających się w pracach motywów i próba ich formalnego zobrazowania przy użyciu, traktowanego przez artystkę w sposób niezwykle eksperymentalny, warsztatu malarskiego.
Twórcza obserwacja nie ogranicza się jednak w tym wypadku jedynie do syntetycznego przetworzenia zawidzianego świata.
Jest przede wszystkim refleksją na temat mechanizmów rządzących naturą postrzeganą tu nie tyle w aspekcie przyrodniczym, co antropocentrycznym. „Stany skupienia” to cykl obrazów pokazujący pewnego rodzaju codzienny ogląd świata, którego najistotniejszą cechą jest jego jednorazowość wynikająca ze stałej zmiany podmiotów biorących udział w procesie obserwacji. Modułowo potraktowane prace układają się w niestabilne szeregi, których konfiguracja zależna jest od wielu zmiennych. Jedną z najważniejszych jest sam obserwator za każdym razem odmiennie porządkujący moduły konstruowanego obrazu.
Magda Fokt w swoich pracach dokonuje artystycznej rejestracji procesu zmian stając się ich naocznym świadkiem.
W tym samym momencie obraz staje się świadectwem ulotności trwania wszystkiego, co otacza nas wokół, nie wyłączając w tym nas samych.

Maria Piątek
Kurator wystawy



KONFRONTY - warsztat rzeźbiarski - fotorelacja

Kilka zdjęć z naszych zabaw z maskami :)






KONFRONTY / luty / 2D ... 3D / PAWEŁ JACKOWSKI

LUTY: Wystawa rzeźby Pawła Jackowskiego 2D ... 3D

Wydarzenie towarzyszące: warsztat rzeźbiarski - Maska z gipsu



PAWEŁ JACKOWSKI
2D…3D

Paweł Jackowski to artysta niezwykle wyczulony na język rysunku. Niezależnie od tego czy porusza się w przestrzeni dwu czy trójwymiarowej zawsze z największą pieczołowitością prowadzi widza przez świat formy wytyczonej kreską. Do niej, jako głównego elementu konstrukcyjnego swoich prac, odwołuje się w sposób swobodny kształtując zróżnicowane w swym kształcie linie. Dzięki nim rzeźby Jackowskiego nabierają lekkości rysunkowego szkicu, rysunki zaś zyskują rzeźbiarską konstrukcję.
Bogactwo form rysunkowych pozwala artyście na opisanie przestrzeni. Kreska to prosta, cienka linia, ale też linia zróżnicowana w swym dukcie, falowana, drgająca, postawiona ostro i zdecydowanie lub ledwie muśnięta, to zawikłana opowieść niekończącej się linii lub krótkie, rytmiczne szrafowanie tnące płaszczyznę na kawałki. Paweł Jackowski będąc świadomy rysunkowych narzędzi, ich siły bezpośredniego przekazywania emocji sięga po nie, by uwypuklić kształt przedmiotu, ale także po to, by opisać siebie jako twórcę – twórcę pragnącego być w bliskim, sensualnym kontakcie ze swoim dziełem.
Na wystawie 2D…3D artysta pokazuje rzeźbiarskie maski i towarzyszące im rysunki. W obu formach niezwykle wyczuwalny jest ich manualny charakter. Paweł Jackowski pokazuje widzom siebie w trakcie procesu twórczego nie ukrywając narzędzi, którymi się posługuje. Patrząc na jego prace odbiorca jest w stanie odczuć dotyk dłoni formującej maskę, prześledzić charakter kreski różnorodnie się układającej w zależności od siły docisku prowadzącej ją ręki.
Prace te są zapisem kontaktu artysty z materią. Materią, która odpowiada na dotyk.
W swoistej interakcji prace w glinie czy papierze zyskują osobiste znakowanie wyrażające się w pozornie niedokładnym rysunku konturu maski czy pospiesznej sugestii przestrzeni w rysunku. Ich siłą jest nie precyzja wyrazu, ale ich instynktowna różnorodność i współistnienie z wrażliwością twórcy.

Kurator wystawy
Maria Piątek