wtorek, 20 września 2016

Konfronty / Karolina Zwoniarska / Na trawie


Zapraszamy na wernisaż wystawy obrazów Karoliny Zwoniarskiej w piątek 23 września o 19.00!

KAROLINA ZWONIARSKA

NA TRAWIE

Obrazy Karoliny Zwoniarskiej to żywiołowa interpretacja natury zawsze widzianej przez pryzmat emocji. Obserwacja i analiza poszczególnych fragmentów rzeczywistości to dla artystki jedynie początek budowania napięcia obrazu. Znacznie istotniejsze wydają się być obecne w procesie tworzenia emocje. To one decydują nie tylko o wyborze konkretnego fragmentu natury, ale również o doborze środków malarskiego wyrazu. To im artystka podporządkowuje zarówno kolorystykę prac, jak i niekiedy zaskakujące kompozycje.
O emocjonalnym charakterze prac Karoliny Zwoniarskiej decyduje również podejmowana tematyka. Cechą charakterystyczną prac artystki jest łączenie elementów zaobserwowanych w świecie przyrody, najczęściej sumarycznie potraktowanych detali, z rysunkiem postaci kobiecych, przede wszystkim aktu. Dzięki takiemu ujęciu tematu obraz staje się nie tyle zapisem obserwacji świata wokół, co intymną opowieścią o przeżywaniu go.  
Dwutorowości wątków tematycznych towarzyszy zwykle kontrast w warstwie formalnej. Dookreślając formę obrazu Karolina Zwoniarska rysunkowej dynamice kreski przeciwstawia gest malarski. Na granicy styku malarsko potraktowanych plam koloru i rozedrganych, poszukujących kresek rysunku powstaje napięcie, które powoduje, że widz jest w stanie wejść w indywidualny świat artystki.
W prezentowanym na wystawie cyklu obrazów „Na trawie” Karolina Zwoniarska pokazuje najnowsze prace, w których elementy przyrody często sprowadzone są do graficznych znaków, jak ma to miejsce na płótnach, gdzie powtarza motyw koronek, czy też w momencie, gdy zawęża gamę kolorystyczną swoich obrazów do szarości i sepii. Ale nawet dyscyplinując język malarskiego wyrazu artystka wzmacnia działanie koloru i towarzyszącego mu kontrastu w ten sposób konsekwentnie odwołując się do emocji i zapraszając widza do wspólnego, żywiołowego odbioru sztuki.
Maria Piątek
kurator wystawy  Brak komentarzy:

Prześlij komentarz